Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Exkurze na území Dolů Bílina

Exkurze na území Dolů BílinaV pátek 14.6. vyrazili žáci 5.A na území Dolů Bílina. Už cesta šachetními tatrabusy byla zážitek! První zastávka se uskutečnila na výsypce Pokrok, kde mají děti vysázené jeřáby a duby. Pan Lukáš Kopecký vysvětlil páťákům, proč a jaké prvky pro rozvoj biodiverzity rekultivační firmy na výsypce instalují. Dále cesta pokračovala do bývalých Libkovic, kde na děti čekal pan Petr Lissek, který zde vede archeologický výzkum. Ukázal žákům některé staré nálezy hliněných nádob či jiných předmětů a povyprávěl o tom, jak kdysi naši předkové pohřbívali zesnulé. Po krátké přestávce a svačince páťáci pročetli naučné cedule na motýlích loukách mezi Libkovicemi a obcí Lom. Dozvěděli se, co všechno potřebuje modrásek bahenní k tomu, aby se mohl zdárně rozmnožovat. V závěru exkurze byly děti vyvezeny na vyhlídku okraje povrchového lomu, kde získaly podrobnější informace o těžbě uhlí v našem regionu. Poté se ještě zajely podívat, jak pracuje nejstarší a největší důlní rypadlo a z bezpečné vzdálenosti sledovaly, jak se část stroje otáčí a koleso těží hliněný podklad.

Náš průvodce, pan Lukáš Kopecký, páťáky moc chválil za chování i vědomosti. Dětem se exkurze moc líbila a odnesly si spoustu hezkých zážitků.

Mgr. Martina Hanzlíková

Fotografie si můžete prohlédnout zde: https://www.rajce.idnes.cz/zsjpesaty/album/exkurze-na-uzemi-dolu-bilina