Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Vzpomínka na Jaroslava Pešatu

Vzpomínka na Jaroslava PešatuProjektový den

Že naše škola nese jméno Jaroslava Pešaty, to ví každý. Ale proč? Od kdy? Kdo to vlastně byl ten Pešata? Na tyto a mnohé další otázky dostali naši žáci odpověď během posledních březnových dní, které jsme věnovali památce Jaroslava Pešaty v souvislosti se 70. výročím jeho umučení v komunistickém vězení.

Během projektového dne žáci procházeli různými stanovišti. Na vycházce ke gymnáziu a budově sokolovny si připomněli místa, kde J. Pešata působil, u památní desky zapálili svíčku a dozvěděli se také něco o Pešatově životě. V únikovce vyhledávali odpovědi na další otázky o činnosti J. Pešaty a stejně tak jako ve skutečném životě, i když vše splnili a heslo objevili, Pešatu z vězení neosvobodili. Na hudebním stanovišti si pak zazpívali a zahráli písně z 50. a 60. let a naučili se také základní kroky z tanců twist a rokenrol na závěr pak napsali a uložili vzkaz budoucím generacím na téma „Co pro mě znamená svoboda“.

Následující den navštívil naši školu historik z duchcovského muzea pan Mgr. Jiří Bureš, který si připravil pro naše deváťáky velice zajímavou přednášku s prezentací na téma „Život a doba J.Pešaty“. Zde jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí nejen o J. Pešatovi, ale i o tom, jaký byl Duchcov v letech 1945-1954 a jak se zde tehdy žilo.

Poslední tečkou našeho vzpomínkového maratonu byl Memoriál J. Pešaty, na kterém se utkaly dívky z šestých až devátých ročníků v jejich velmi oblíbené přehazované. Naše pozvání na turnaj přijala jak SZŠ A. Sochora, tak Gymnázium Duchcov. To považujeme za důkaz toho, že sport duchcovské dívky skutečně baví.  Hrálo se systémem každý s každým, takže jeden zápas navazoval na další. Téměř čtyři hodiny zápasů byly plné radosti ze hry, povzbuzování a velmi silných emocí z každého uhraného bodu. Mix žákyň ze 6. a 7. ročníků se umístil na 2. místě a naše skvělé deváťáčky turnaj starších dívek vyhrály. Všem zástupkyním naší školy na turnaji patří poděkování za bezvadnou reprezentaci. Nyli bychom rádi, kdyby se tento turnaj stal každoroční tradicí a mohli jsme si jím památku J. Pešaty připomenout každý rok.

 

Mgr. V. Bártová, Bc. J. Fílová a M.Prosmanová